تاریخ ارسال : ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ ساعت : 7:00 ق.ظ ۰ نظر
Print Friendly, PDF & Email

زلزله شدید در باغ‎های پسته کرمان

تاجر ۴۰ساله پسته می‌گوید: شنیده بودم که امسال برای باغ‌داران کرمانی سال خوبی نیست تا این‌که دیروز بدتر از آن را به‌چشم دیدم. آن‌چه امسال اتفاق افتاده در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است.

به گزارش پرتال اطلاع رسانی سیریز به نقل از خبرگزاری تسنیم، محسن جلال‌پور تاجر ۴۰ساله پسته در یادداشتی با عنوان “بدترین وضعیت پسته در ۵۰سال گذشته” نوشت: “شنیده بودم که امسال برای باغ‌داران کرمانی سال خوبی نیست تا این‌که دیروز بدتر از آن را به‌چشم دیدم. آن‌چه امسال اتفاق افتاده در نیم قرن اخیر بی‌سابقه بوده است. چهل سال است که با درخت و باران و خاک آشنا هستم و به‌جرأت می‎گویم که تاکنون چنین سال کم‌محصولی را به‌یاد ندارم. در بسیاری از باغ‌های پسته آن‌قدر محصول کم است که کفاف مصرف خانگی را هم نمی‌دهد.

آن‌چه امسال در باغ‌های پسته رخ داده، می‌تواند نشانه‌ای از صدمه جدی به باغ‌های این خطه باشد که بر اثر خشکسالی، تغییرات آب‌وهوایی و افت کیفیت آب به‌وجود آمده‌ است، به این دلایل، کیفیت پایین چاه‌های منطقه، تغذیه نامناسب، آفات متعدد و کیفیت نازل سموم را هم اضافه کنید.

باغ‌داران قدیمی معتقدند کاهش دوره سرما در زمستان در این وضعیت بی‌تأثیر نبوده است. به‌طور مشخص در دو هفته اول آغاز فروردین امسال که هوا زودتر از همیشه به گرمی گرایید، رویش جوانه‌ها مختل شد و فرآیند باردهی بسیاری از درختان به‌درستی شکل نگرفت طوری که جوانه‌های زایشی درختان به‌طورکلی منعقد نشد، دراین‌میان به‌دلیل گرمای نامتعارف شب‌های ابتدای سال، جوانه‌های رویشی، پتکی را که حامل محصول سال آتی درختان است با خود نداشت.

با بهبود هوای نیمه دوم فروردین، در برخی مناطق فرآیند شکل‌گیری جوانه‌ بهتر پیش رفت و این امید را در دل باغداران زنده کرد که اندک محصولی برداشت کنند.

در سال‌های اخیر به‌طور متوسط سالانه ۱۲۰ هزار تن پسته در استان کرمان تولید شده اما به‌نظر می‌رسد تولید امسال چیزی درحدود ۲۰ تا ۳۰ هزار تن باشد. هرسال به‌طور متوسط بین ۱۵۰ تا ۲۲۰ هزار تن پسته در کل کشور تولید می‌شود اما به‌نظر می‌رسد همین وضعیت در دیگر مناطق کشور هم وجود دارد. براساس برآوردها احتمالاً امسال حدود ۵۰ هزار تن پسته در کل کشور تولید می‌شود که این میزان تولید بدون شک گرفتاری زیادی برای باغداران و صادرکنندگان ایجاد خواهد کرد.

معمولاً به‌طور متوسط هر سال حدود ۱۲۰ هزار تن پسته به خارج از کشور صادر می‌شود که به‌نظر می‌رسد امسال این میزان صادرات به کمتر از ۵۰ هزار تن تقلیل پیدا کند، به این ترتیب قابل پیش‌بینی است که در ماه‌های آینده بخش مهمی از بازارهای خود را به رقیب همیشگی یعنی آمریکا واگذار می‌کنیم.

با یک حساب سرانگشتی می‌توان گفت امسال پسته‌کاران و تجار این محصول تنها در کرمان سه‌هزار میلیارد تومان خسارت خواهند دید، چنین زیانی، کم‌تر از وقوع یک زلزله شدید یا سیلی ویران‌گر نیست و چنانچه تمهیدات درستی اندیشیده نشود، در آینده نزدیک تبعات اجتماعی و اقتصادی زیادی به‌خصوص برای باغ‌داران و اقشار آسیب‌پذیر مرتبط به‌دنبال خواهد داشت.

 

مطالب مرتبط

دیدگاه شما